html5 templates

Kiedy tramwaj ma pierwszeństwo?

Od lat pracujemy na Państwa zaufanie

Mobirise

W czasie kursu na prawo jazdy wielu instruktorów po macoszemu traktuje zasady ruchu drogowego, które odnoszą się do tramwajów. Jednym z powodów tego stanu rzeczy jest ograniczone występowanie sieci tramwajowych – nie są one obecne we wszystkich miastach Polski. W efekcie wielu kierowców uznaje, że tramwaj zawsze ma pierwszeństwo. To nieprawda.

W 2015 r. zupełnie nowa sieć tramwajowa powstała w Olsztynie. Aktualnie to najmłodsza sieć tramwajowa działająca w Polsce. I choć tylko niektóre miasta mogą pochwalić się liniami tramwajowymi, każdy kierowca powinien wiedzieć, kiedy pierwszeństwo tramwaju jest bezsporne, a kiedy tramwaj nie ma pierwszeństwa. Przypominamy podstawowe zasady ruchu drogowego, które odnoszą się do pierwszeństwa tramwajów.
Kiedy tramwaj ma pierwszeństwo – skrzyżowania
Jest kilka sytuacji, gdy tramwaj będzie miał pierwszeństwo na skrzyżowaniu. Zgodnie z przepisami inni kierowcy pojazdów mechanicznych muszą ustąpić pierwszeństwa tramwajowi na:
- skrzyżowaniu równorzędnym (bez znaków) – niezależnie od tego, z której strony tramwaj nadjeżdża, zawsze ma on pierwszeństwo,

Art. 25. 1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo – także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo.
2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do pojazdu szynowego, który ma pierwszeństwo w stosunku do innych pojazdów, bez względu na to, z której strony nadjeżdża – Prawo o ruchu drogowym.
- skrzyżowaniu ze znakami – kierujący tramwajem stosuje się do znaków, jednak jeżeli tramwaj i samochód znajdują się w sytuacji równorzędnej (pierwszeństwo obu pojazdów ustala znak D-1), tramwaj będzie miał pierwszeństwo. Analogicznie będzie, gdy pierwszeństwo obu pojazdów regulować będzie znak A-7,
- skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną (ale nie na rondzie z sygnalizacją) – jeśli samochód i tramwaj mają zielone światło, jadący prosto tramwaj ma pierwszeństwo przed skręcającym samochodem niezależnie od tego, skąd nadjeżdża. Ponadto w sytuacji, gdy tramwaj oraz pojazd jadący z przeciwka mają zielone światło i motorniczy tramwaju chce skręcić w lewo, a kierowca pojazdu zamierza skręcić w prawo, tramwaj ma pierwszeństwo (art. 95. ust. 4 Rozporządzenia w Sprawie Znaków i Sygnałów Drogowych).
Kierowcy, którzy wymuszą pierwszeństwo, muszą liczyć się z mandatem w wysokości 300 zł i 5 punktami karnymi – od 2020 r. obowiązuje nowy taryfikator mandatów.
Kiedy tramwaj ma pierwszeństwo – ronda
Przepisy precyzują, kiedy tramwaje mają pierwszeństwo na rondzie. Jeżeli motorniczy zjeżdża ze skrzyżowania o ruchu okrężnym, to będzie miał pierwszeństwo, chyba że ruch regulowany jest sygnalizacją świetlną. Inaczej jest w przypadku wjazdu tramwaju na rondo – kierującego tramwajem obowiązują znaki i sygnalizacja świetlna. Jeżeli przy drodze, po której porusza się tramwaj, widnieje znak „ustąp pierwszeństwa”, to tramwaj będzie musiał przepuścić inne pojazdy mechaniczne.
Na rondzie tramwaj będzie miał też pierwszeństwo wówczas, gdy brak jest oznaczeń mówiących o tym, kto ma pierwszeństwo. W Polsce jednak tego typu ronda występują rzadko – niemal zawsze motorniczy musi dostosować się do znaków.
Art. 16. 4. Pojazd szynowy może być wyprzedzany tylko z prawej strony, chyba że położenie torów uniemożliwia takie wyprzedzanie lub wyprzedzanie odbywa się na jezdni jednokierunkowej. Prawo o ruchu drogowym
Poznaj 4 przypadki, kiedy tramwaj nie ma pierwszeństwa
Wielu kierowców w obawie o kolizję z tramwajem wychodzi z założenia, że kierującemu pojazdem szynowym lepiej ustąpić pierwszeństwa. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze tramwaj ma pierwszeństwo – od ogólnej zasady, którą kieruje się wielu kierowców, są 4 wyjątki. Kierujący tramwajem musi ustąpić pierwszeństwa, gdy:
- wyjeżdża z pętli – wówczas pojazd szynowy włącza się do ruchu,
- wyjeżdża z zajezdni – działa analogiczna zasada, jak opisana powyżej,
- na skrzyżowaniu, na którym pierwszeństwo regulowane jest za pomocą znaków drogowych – motorniczy ma obowiązek się do nich zastosować,
- na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną – skręcający tramwaj musi ustąpić samochodowi, który również ma zielone światło (sygnalizator S-1) i jedzie na wprost.
Ostatnia zasada nie ma jednak zastosowania na skrzyżowaniach o ruchu okrężnym, czyli na rondach.
Art. 16. 6. Kierujący pojazdem znajdującym się na części jezdni, po której jeżdżą pojazdy szynowe, jest obowiązany ustąpić miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi szynowemu. Prawo o ruchu drogowym
Kierowcy dodatkowo muszą pamiętać o tym, aby przejeżdżając obok przystanku, zatrzymywać się w takim miejscu, aby piesi mogli dojść do tramwaju. Ta zasada obowiązuje wszędzie tam, gdzie brakuje wysepek, na których pasażerowie mogliby bezpiecznie poczekać na tramwaj.


źródło: www.mfind.pl






© Copyright 2017 Mobirise
All Rights Reserved

Kontakt:


E-mail: biuro@tf-biznes.pl 
Tel. : +48 509 118 159




Siedziba firmy:

TF-BIZNES Wojciech Krzysztoń
Wola Dalsza 24
37-100 Łańcut
NIP 8151468194
REGON 690572029