make a site

oświadczenie o zdarzeniu drogowym

Od lat pracujemy na Państwa zaufanie


Czym jest kolizja, a czym wypadek:
a) Kolizja to zdarzenie drogowe w wyniku, którego doszło do uszkodzenia pojazdów, rzeczy materialnych i stałych elementów krajobrazu np.: płoty, słupy, drzewa itp
b) Wypadek zawiera w sobie w/w jednak najistotniejsza różnica polega na tym, że w wypadku zostało poszkodowane życie i zdrowie uczestników czyli mamy rannych i w najgorszym razie ofiary śmiertelne.

Kolizja / Wypadek i co dalej ?
Przede wszystkim należy sprawdzić czy nie ma rannych osób i czy istnieje potrzeba wezwanie kartki pogotowia do któregokolwiek z uczestników zdarzenia drogowego. Jeżeli tą kwestie mamy za sobą należy sprawdzić czy z pojazdów nic nie cieknie np.: paliwo, olej, inne płyny, jeżeli tak niezwłocznie wzywamy straż pożarną celem usunięcia zanieczyszczeń z drogi i zapobieżeniu ewentualnemu zapaleniu się pojazdu.
W/W kwestie są najistotniejsze dla zabezpieczenia naszego zdrowia i życia, na dalszy plan należy odłożyć uszkodzenia samochodu !!
Kiedy jesteśmy uczestnikami zdarzenia drogowego, kolizji najlepiej jest w bezpieczny sposób opuścić pojazd i dokonać dokumentacji fotograficznej naszego samochodu i samochodów innych uczestników z uwzględnieniem w jakiej części jezdni doszło do zdarzenia drogowego i jakie uszkodzenia odniosły wszystkie samochody biorące w niej udział.

Jakie zdjęcia zrobić :
zdjęcia samochodów biorących udział w kolizji, 4 zdjęcia każdego samochodu z każdego narożnika po przekątnej:
1) przód z prawym bokiem
2) tył z prawym bokiem
3) tył z lewym bokiem
4) przód z lewym bokiem
zdjęcia drogi i okolic:
1) zdjęcie położenia pojazdów bezpośrednio po kolizji
2) ewentualne zdjęcia znaków i sygnalizatorów świetlnych
Wszystko to ułatwi określenie winnego zdarzenia i otrzymanie finalnie odszkodowania z polisy sprawcy. Należy też pamiętać o tym, że nasze samochody jeżeli doszło do niewielkiej kolizji np. pogięcie blach, połamanie zderzaków, powinniśmy niezwłocznie usunąć z drogi, żeby nie utrudniać innym kierowcom kontynuowania jazdy.

Określenie winy
Kwestia ustalenia winnego kolizji. Jeżeli mamy sytuację jasną czyli jest osoba, która przyznaje się od razu do spowodowania kolizji możemy wypełnić tzw. oświadczenie sprawcy z dokładnym opisem zdarzenia i zaistniałych uszkodzeń oraz okoliczności w jakich doszło do kolizji np. zgodnie z wzorem możliwym do pobrania poniżej.
Oświadczenie jest lepsze dla sprawcy kolizji pod tym kontem, że nie będzie on płacił mandatu karnego za spowodowanie kolizji w miejscach zabudowanych to zazwyczaj 500 złotych. Oświadczenie dla poszkodowanego to skrócenie czasu spędzonego na miejscu zdarzenia, gdyż nie trzeba czekać na radiowóz czasem potrafi to trwać nawet kilka godzin.
Jednak zawsze należy pamiętać żeby z miejsca kolizji w trakcie spisywania oświadczenia zadzwonić do ubezpieczyciela sprawcy szkody i zweryfikować czy jego polisa jest aktualna i zapewnia odpowiedzialność !!
Natomiast w sytuacji spornej, kiedy nikt nie chce się przyznać do spowodowania kolizji bądź biorą w niej udział więcej niż dwa pojazdy należy wezwać policję na miejsce zdarzenia, która wskaże winnego zaistniałej kolizji.
Po kolizji mając już oświadczenie bądź notatkę Policji dzwonimy zgłosić roszczenia na infolinię TU. Jeżeli potrzebujemy lawety żeby odholować nasz samochód do warsztatu, TU sprawcy musi nam ją wysłać. Jednocześnie jeżeli potrzebujemy pojazdu zastępczego na czas naprawy również mamy prawo domagać się jego podstawienia.


źródło: http://www.jaksiedobrzeubezpieczyc.pl

Do pobrania:
Wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym.pdf

Zobacz więcej:


© Copyright 2017 Mobirise
All Rights Reserved

Kontakt:


E-mail: biuro@tf-biznes.pl 
Tel. : +48 509 118 159
Siedziba firmy:

TF-BIZNES Wojciech Krzysztoń
Wola Dalsza 24
37-100 Łańcut
NIP 8151468194
REGON 690572029